دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
رسول خدا (صلّی الله علیه و ‌آله و سلّم): داناترین مردم كسی است كه دانش ديگران را به دانش خود بيفزايد.                 سال 1398سال رونق تولید                          کلید حل مشکلات اقتصادی، توسعه تولید ملی است.مقام معظم رهبری(مدظله العالی)EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
برگزاری جلسه هم اندیشی دیوان محاسبات کشور با حضور دکتر عارف رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی
1397/05/24

جلسه هم اندیشی دیوان محاسبات کشور با حضور دکتر عارف رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و آقایان دکتر موسوی، دکتر علیجانی و سرکا خانم دکتر سیاوشی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس کل دیوان محاسبات کشور، مستشاران، معاونان فنی و معاونان دادستان، روسای شعب دادیاری، حسابرسان کل و مدیران کل دیوان محاسبات کشور روز سه شنبه 23 مرداد ماه برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل؛ در آغاز این جلسه آقای دکتر عادل آذر ضمن خیر مقدم به میهمانان و حاضرین، جمع حاضر در جلسه را مقامات و مدیران و تصمیم سازان دیوان محاسبات معرفی کرد و ضمن تشکر از حضور نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از آقای دکتر عارف خواست دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را در مورد وظایف نظارتی دیوان محاسبات کشور بیان کند.
در ادامه این جلسه آقای دکتر عارف ضمن ابراز خوشحالی از حضور در دیوان محاسبات کشور؛ گفت: خوشحالم که توفیقی حاصل شد که در سازمان مهم و ارزشی مثل دیوان محاسبات در خدمت شما باشم و از آقای دکتر عادل آذر هم که این فرصت حضور را فراهم کرده اند، کمال تشکر را دارم و از زحمات و تلاش های ارزشمند مجموعه دیوان محاسبات کشور قدردانی می کنم.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به تعهد، پاکدستی، سلامت و انگیزه معنوی در کنار شایستگی های فنی و حرفه ای به شاخص های تربیت مدیر و ویژگی های مدیر و کارگزار در نظام ارزشی و اسلامی پرداخت و اضافه کرد در نظام ارزشی باید جایگاه ویژه ای برای نظارت قائل بود و از مدیریت های کوتاه مدت که باعث سوء استفاده می شود اجتناب کرد با این اوصاف ایشان این سئوال را مطرح کرد که آیا با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی به چه میزان به شاخص های اول انقلاب و کارگزار نظام ارزشی رسیده ایم؟
دکتر عارف در ادامه سخنان خود به راهبردهای نظارت اشاره کرد و در این زمینه افزود: نظارت بر اجرای دقیق قوانین و مقررات و انجام چاره اندیشی و ارائه راهکار به مدیران به قصد پیشگیری، و اولویت دادن به امور مهم و کلیدی و پرهیز از پرداختن به امور جزئی و کم اهمیت از مهمترین راهبردهای نظارت هستند که لازم است مورد توجه دستگاه های نظارتی قرار گیرد.
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود به موضوع فساد و نقش آن در فروپاشی نظام های سیاسی اشاره کرد و گفت: امروز موضوع فساد در کشور ما یکی از موضوعات مهم مورد رصد و پیگیری سران نظام است بنابراین یکی از وظایف مهم دستگاه های نظارتی به ویژه دیوان محاسبات کشور مبارزه با فساد است و باید توجه داشت ریشه کنی فساد نیازمند یک عزم ملی است.
آقای دکتر عارف در پایان سخنان خود به توصیه هایی برای انجام بهتر نظارت اشاره کرد و سالم سازی دستگاه های نظارتی، شفاف سازی امر نظارت، حفظ اخلاق، حرکت در چارچوب قانون، حفظ حرمت ها، شفاف سازی در فضای مجازی برای جلوگیری از قهرمان سازی مجازی، تعامل نزدیک با همه کمیسیون های مجلس شورای اسلامی برای روان سازی قوانین، از بین بردن قوانین متضاد، تعامل با سایر دستگاه های نظارتی، تعامل مثبت با دستگاه های اجرایی با حفظ جایگاه و اقتدار سازمانی و نظارت بر ناظرین را از جمله این توصیه ها عنوان کرد.
در ادامه جلسه هم اندیشی آقای دکتر عادل آذر خط مشی فعلی دیوان محاسبات کشور را اعتماد آفرینی و عدم ایجاد تشنج در جامعه عنوان کرد و گفت: راهبرد بنده در موقع کسب رای نمایندگان مجلس برای ریاست دیوان؛ نظارت مستمر، پیشگیرانه، هدایتگرانه و مقتدرانه بوده که در حال حاضر در برنامه های نظارتی دیوان محاسبات جاری و ساری می باشد. ایشان در ادامه حسابرسی مبتنی بر عملکرد را به نوعی همان ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی دانست که دیوان محاسبات پی گیر آن است و تاکنون گزارش هایی(مانند حسابرسی اقتصاد مقاومتی) را نیز در این زمینه تهیه کرده است که گاها با واکنش متفاوت دستگاه های اجرایی مربوطه مواجه شده است.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور برگزاری دوره های آموزشی برای دستگاه های اجرایی را در راستای سیاست های پیشگیرانه دیوان محاسبات کشور دانست که تا کنون چندین دوره برگزار شده و طبق تقویم آموزشی دوره های دیگری در آینده برگزار خواهد شد. ایشان در پایان سخنان خود هدف گذاری اصلی دیوان محاسبات را در دوره جدید توسعه سلامت اداری و انضباط مالی در دستگاه ها به منظورکاهش ورودی پرونده های تخلف به دادسرا اعلام کرد که این امر با اقدامات پیشگیرانه محقق خواهد شد.
در ادامه این جلسه هم اندیشی آقایان دکتر موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و دکتر علیجانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به ارائه دیدگاه های خود در مورد نقش نظارتی دیوان محاسبات کشور در شرایط حساس کنونی پرداختند و از گزارش های خوب و نظرات کارشناسی دیوان محاسبات کشور در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی قدردانی و خواستار حضور فعال دیوان محاسبات در پیگیری استقرار بودجه ریزی بر مبنای عملکرد و به تبع آن حسابرسی بر مبنای عملکرد، نظارت بر بودجه و گسترش نظارت دیوان محاسبات بر نهادهای عمومی، عملیاتی کردن برنامه ششم توسعه واصلاح نقایص قانون در حوزه های مختلف شدند.
درپایان این جلسه هم اندیشی تعدادی از حاضرین سئوالات و نظرات خود را در مورد مباحث طرح شده در جلسه مطرح کردند.
جلسه با جمع بندی دکتر عارف و تشکر ویژه ایشان از مدیران و کارکنان دیوان محاسبات در تعامل سازنده با نمایندگان و کمیسیون های مجلس شورای اسلامی خاتمه یافت.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۸ دوشنبه ۳۱ تير
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/