دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
امام محمد باقر(ع) :هر چیزی بهاری دارد و بهار قرآن ماه رمضان است.                 سال 1398سال رونق تولید                          کلید حل مشکلات اقتصادی، توسعه تولید ملی است.مقام معظم رهبری(مدظله العالی)EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
چهاردهمین نشست مجمع عمومی آسوسای با تصویب «بیانیه هانوی» به کار خود پایان داد
1397/07/01

چهاردهمین نشست مجمع عمومی سازمان موسسات عالی حسابرسی کشورهای آسیایی(آسوسای) پس از 4 روز بحث و بررسی در خصوص دستور کار اجلاس از جمله موضوعات اداری و مالی سازمان آسوسای، گزارش اقدامات و فعالیت های سازمان در سه سال گذشته و همچنین تصویب و اعلام برنامه های آتی سازمان و برگزاری هفتمین سمپوزیوم تخصصی با عنوان: حسابرسی محیط زیست و اهداف توسعه پایدار، بیانیه هانوی را به اتفاق آراء تصویب کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، آقای دکتر عادل آذر که در رأس هیاتی جهت شرکت در چهاردهمین نشست مجمع عمومی سازمان آسوسای به شهر هانوی پایتخت ویتنام سفر نموده است، در مراسم اختتامیه این کنگره شرکت نمود.
کنگره به اتفاق آراء بیانیه چهاردهمین کنگره آسوسای موسوم به بیانیه هانوی را تصویب نمود. این بیانیه در واقع میثاقی برای دیوان محاسبات کشورهای عضو می باشد که داوطلبانه و با تأسی از بندهای مختلف این سند در توسعه حسابرسی دولتی به ویژه حسابرسی های زیست محیطی و توسعه پایدار در جهت افزایش شفافیت مالی، پاسخگویی و حرکت به سمت بهبود مدیریت مالی در کشورهای متبوع خود خواهند کوشید.
در این بیانیه غیر الزام آور به کشورهای عضو توصیه شده است تا در خصوص موارد زیر اقدامات لازم را بعمل آورند:
الف) تبادل دانش میان اعضاء و افزایش ظرفیت های موجود در جامعه آسوسای در زمینه حسابرسی های زیست محیطی و توسعه پایدار با تاکید بر موارد زیر:
1) ظرفیت سازی و توسعه متدولوژی ها و دستورالعمل های مناسب حسابرسی، آموزش نیروی انسانی، برنامه ریزی و نظارت بر فعالیت های حرفه ای و افزایش کیفیت کار حسابرسی
2) بهبود و افزایش ظرفیت سازی سازمانی، تدوین برنامه های بلندمدت راهبردی، مدیریت صحیح منابع و تقویت حکمرانی خوب و پاسخگویی
3) تقویت همکاری های منطقه ای و بین المللی با طرف های خارجی.
ب) اجرای اهداف توسعه پایدار و تلاش برای حل چالش های زیست محیطی در سطح جهانی.
با توجه به چالش ها و فرصت های جدید در فرآیند جهانی شدن و تغیرات آب و هوایی، ضمن تایید اقدامات اینتوسای برای اجرای اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد بر موارد زیر تاکید می گردد:
1) ارزیابی آمادگی هر کشور برای ارایه گزارش در خصوص اجرای اهداف توسعه پایدار و حسابرسی اجرای اهداف مذکور توسط موسسات عالی حسابرسی
2) انجام حسابرسی های عملکرد برای بررسی صرفه اقتصادی، کارایی و اثربخشی برنامه های کلیدی دولت که در راستای اهداف توسعه پایدار می باشد.
3) اجرای بند 16 اهداف توسعه پایدار در خصوص شفافیت و پاسخگویی دستگاه های اجرایی
4) با توجه به اینکه منطقه آسیا و کل جهان دستخوش تاثیرات پیچیده و ناخواسته تغییرات آب و هوایی، آلودگی های زیست محیطی و موضوعات تهدید آمیز دیگری است که زندگی انسانها را به خطر انداخته است، هفتمین سمپوزیوم آسوسای با موضوع حسابرسی محیط زیست و توسعه پایدار فرصتی را در اختیار اعضاء قرار داد تا با انجام حسابرسی های زیست محیطی به رفع مشکلات فوق کمک نمایند.
5) برگزاری دوره های آموزشی در حوزه حسابرسی زیست محیطی
6) تشویق و توسعه حسابرسی های مشترک بین موسسات عالی حسابرسی در چارچوب قوانین ملی
7) تهیه گزارش های حسابرسی زیست محیطی در منطقه آسیا
8) تدوین برنامه ها و قوانین و مقررات راهبردی برای انجام حسابرسی های زیست محیطی به نحو مستقل و موثر
9) تقویت و توسعه همکاری بین اعضاء و کارگروه حسابرسی محیط زیست اینتوسای و سایر نهادهای مرتبط سازمان ملل متحد.
شایان ذکر است کنگره با سخنرانی اختتامیه آقای فوک داک هوک و خانم زی جون هو، رئیس دیوان محاسبات چین و دبیرکل جدید سازمان آسوسای به کار خود پایان داد.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/