دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
رسول خدا (صلّی الله علیه و ‌آله و سلّم): داناترین مردم كسی است كه دانش ديگران را به دانش خود بيفزايد.                 سال 1398سال رونق تولید                          کلید حل مشکلات اقتصادی، توسعه تولید ملی است.مقام معظم رهبری(مدظله العالی)EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
نهمین کنفرانس بین المللی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد به ریاست آقای دکتر عادل آذر آغاز به کار کرد
1397/10/18

مراسم افتتاحیه نهمین کنفرانس بین المللی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد با سخنرانی آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور به عنوان ریاست این کنفرانس و با حضور و سخنرانی آقایان دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و دکتر هوشنگ نادریان رئیس موسسه حسابرسی مفید راهبر صبح روز سه شنبه 18 دی ماه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، مراسم افتتاحیه این کنفرانس با عرض خیرمقدم آقای دکتر عادل آذر به مقامات، مسئولین، شرکت کنندگان و سخنرانی ایشان در خصوص ارزیابی اجرای بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در دستگاه های اجرایی آغازگردید. در ادامه، ایشان از صاحب نظران، فرهیختگان، دست اندرکاران، کارشناسان و کلیه کسانی که دغدغه پیاده سازی سیستم بودجه ریزی بر مبنای عملکرد را دارند و دستگاه هایی که در اجرای آن مصمم بوده اند، نیز تشکر کرد. وی اظهار کرد که سه نهاد اصلی استقرار سیستم بودجه ریزی بر مبنای عملکرد و علمی سازی آن سازمان برنامه و بودجه به عنوان متولی تهیه و تنظیم بودجه کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی که در دخل و خرج کشور دخیل است و دیوان محاسبات کشور به عنوان دستگاه نظارت می باشد.
آقای دکتر عادل آذر موضوع اصلی سخنرانی خود را ارائه گزارش ارزیابی اجرای نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد بیان کرد و اظهار داشت: از سال 1392 مدل بلوغ بودجه ریزی بر مبنای عملکرد، همراه با جوایز تعریف شده است تا راهکاری برای تشویق و ترغیب سازمان ها و دستگاه ها در استفاده از سیستم بودجه ریزی بر مبنای عملکرد باشد. چرا که این نظام بودجه ریزی مکانیزمی است که اگر عملی شود نتایج زیادی برای کشور در بر خواهد داشت که مهمترین آن انضباط مالی و اقتصادی کشور است.
ایشان وجه تمایز ممیزی های امسال نسبت به سال های قبل را افزودن نتایج و زیرشاخص ها به مدل جامع بودجه ریزی بر مبنای عملکرد خواند و گفت: در این کنفرانس به ارائه ارزیابی ها از اجرای این مدل می پردازیم. هر چند خرسندیم که امروزه نتیجه اجرا PBB را ممیزی می کنیم ولی همچنان راه طولانی در پیش داریم و باید تلاش مضاعف داشته باشیم.
در ادامه، آقای دکتر عادل آذر ده عامل کلیدی موفقیت در پیاده سازی نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد را حمایت مدیریت ارشد، میانی و عملیاتی، تعریف و یکپارچه سازی زیرسیستم های این سیستم، تدوین و تعریف سنجه های عملکردی قابل اندازه گیری، اجرای نظام بودجه ریزی توسط واحدهای تخصصی، آموزش عمومی و تخصصی کارکنان، تعریف مراکز هزینه و بازتعریف ثبت وقایع مالی، تبیین ارتباط سیستماتیک سیستم حسابداری با سیستم بودجه، جمع آوری داده های معتبر، در نظرگرفتن تمامی ذینفعان و کنترل، پایش و بروزرسانی مستمر اهداف عملیاتی، برنامه های اجرایی و فرآیندها برشمرد و مهمترین چالش های پیش روی استقرار این مدل را تشریح کرد.
رئیس نهمین کنفرانس بین المللی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد، یکی از محورهای اصلی کنفرانس نهم را ارائه تجربیات دستگاه ها و سازمان های موفق و ارزیابی نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در سازمان های مذکور با استفاده از«مدل بلوغ بودجه ریزی برمبنای عملکرد» خواند و با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) برای اصلاح ساختار نظام بودجه ریزی کشور،گفت: تمامی اهل حرفه و دستگاه های متولی باید تلاش نمایند نظام دخل و خرج کشور را به سمت استقرار رویکردهای علمی هدایت کنند. دیوان محاسبات هم برنامه ریزی لازم را برای اجرای حسابرسی عملکرد انجام داده است.
در ادامه، آقای دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان سخنران اصلی این مراسم ضمن تشکر از آقای دکتر عادل آذر و دست اندرکاران این کنفرانس که سالانه و با تواتر برگزار می گردد، افزود: همچنان که در ایران و با تلاش آقای دکتر عادل آذر بر اجرا و استقرار این سیستم تاکید می شود، در جهان نیز بر پیاده سازی این سیستم تاکید می گردد. چرا که با آزمودن نظام های مختلف بودجه ریزی، به این اتفاق نظر رسیده اند که این سیستم بهترین و موثرترین نظام بودجه ریزی است و بهره وری لازم را داراست. در ایران نیز برای دست یابی به توسعه تعریف شده باید بودجه ریزی بر مبنای عملکرد باشد. بر این اساس امسال بودجه ریزی همه دستگاه ها بر اساس عملکرد خواهد بود.
آقای دکتر نوبخت راهکار لازم برای اجرای بودجه ریزی بر مبنای عملکرد را اصلاح ساختار اقتصادی کشور و از جمله اصلاح ساختار بودجه ریزی دانست و تاکید کرد که همه دستگاه ها و مجلس باید در اعمال این اصلاحات آمادگی لازم و همکاری موثر را داشته باشند.
 
آخرین سخنران افتتاحیه کنفرانس، آقای دکتر هوشنگ نادریان بود که با موضوع «حسابرسی عملکرد، پیامد بودجه ریزی بر مبنای عملکرد» مطالبی را ابراز داشت. ایشان پاسخ خواهی، پاسخ گویی و نظارت را سه رکن مدیریت بخش عمومی بیان کرد و گفت: مجلس متولی پاسخ خواهی، دستگاه های اجرایی مسئول پاسخگویی و دستگاه های نظارتی مسئول نظارت هستند.
آقای دکتر نادریان وظایف مسئولین اجرایی در عملیاتی کردن بودجه ریزی بر مبنای عملکرد و گام های لازم برای استقرار این نظام را تشریح کرد و تاکید نمود که بودجه ریزی ریل گذاری برای حرکت به سمت توسعه کشور و نیل به اهداف حکومت است و باید زمینه های لازم برای این حرکت فراهم گردد.
 
شایان ذکر است؛ نهمین کنفرانس بین المللی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد روزهای 18 و 19 دی ماه در قالب کارگاه های تخصصی، ارائه مقالات، نشست هایی برای بیان تجربیات و.... در مرکز همایش های دانشگاه الزهرا(س) در حال برگزاری است.

 
 
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ خرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/