۱۴۰۱ پنج شنبه ۹ تير
دیوان محاسبات کشور؛ دیوان فناورانه مردم پایه
دادستان دیوان محاسبات در سفر به خراسان جنوبی:
سامانه 198 برای مشارکت مردم در نظارت بر دستگاه‌های اجرایی راه اندازی شده است
1400/05/09 4984
.
به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، علی کامیار دادستان دیوان محاسبات کشور در جلسه تودیع و معارفه مدیران کل سابق و جدید دیوان محاسبات استان خراسان جنوبی، گفت: یک وجه «مردم پایه» بودن دیوان محاسبات ارائه گزارش عملکرد بودجه به مردم و وجه دیگر آن کمک آحاد جامعه به دیوان محاسبات برای بهتر دیده شدن مشکلات و انحرافات است که در این راستا سامانه 198 با هدف اخذ گزارش تخلفات و انحرافات و همچنین دریافت دیدگاه‌های توسعه‌ای افراد جامعه راه‌اندازی شده است.
وی افزود: قانون، ایجاد تعداد 23 سامانه الکترونیکی را برای دستگاه‌های اجرایی ذیربط تکلیف نموده است، اما رسیدگی‌های دیوان محاسبات حاکیست که برخی از آنها به نتیجه نرسیده، برخی به نتیجه رسیده اما به صورت کامل استفاده نمی‌شود و برخی هم که در رشد کشور مؤثرتر هستند مانند سامانه درآمد مالیاتی علیرغم اینکه باید در سال 1400 اجرایی می‌شد، تاکنون تنها 24 درصد رشد داشته است.
آقای کامیار با اشاره به ظرفیت بالای ذخایر معدنی استان خراسان جنوبی و با اشاره به پرونده ترک فعل برخی مدیران در وصول حقوق معادن، گفت: بیش از 15 هزار میلیارد تومان در ارتباط با حقوق دولتی باید از معادن اخذ می‌شد که بلاتکلیف مانده بود، اما پس از ورود دیوان محاسبات به این پرونده، تاکنون حدود 5000 میلیارد تومان از این محل وصول شده که باید 65 درصد آن برای توسعه معادن و شهرهایی که معادن در آن قرار دارند، مصرف شود.
کامیار در سفر به استان خراسان جنوبی با نماینده ولی فقیه در استان و استاندار نیز دیدار کرد. در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین عبادی نمایند ولی فقیه در استان خراسان جنوبی، گفت: ارائه و بررسی گزارشات دیوان محاسبات در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بسیار کارساز است چرا که عدم صداقت با مردم موجب سلب اعتماد آنان خواهد شد.
کامیار در دیدار با کارکنان دیوان محاسبات خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه رویکرد دادسرای دیوان محاسبات مهم رسی است، افزود: بروزرسانی رسیدگی ها اولویت ماست و باید در حل مسائل معیشتی مردم نیز حضور فعال داشته باشیم.
همچنین در این جلسه، اکبری مدیرکل هماهنگی استان‌ها مسیر حرکت دیوان محاسبات را عبور از نظارت منفعل به نظارت فعال و مؤثر در زندگی مردم توصیف نمود و لازمه آن را جوان سازی و پویاسازی ساختارها، رویه‌ها و فرآیندهای درونی دیوان محاسبات و اصلاح و بهبود روش‌ها و هوشمندسازی حسابرسی خواند.
در پایان جلسه، طی حکمی از سوی دکتر مهرداد بذرپاش رئیس کل دیوان محاسبات کشور بهرام جمالی به عنوان مدیرکل جدید دیوان محاسبات استان خراسان جنوبی منصوب شد و از زحمات محمدحسین فتح آبادی مدیرکل سابق این اداره کل تقدیر و تشکر شد.


    مشاهده نظرات ( 0)
    پربازدیدترین
    آخرین اخبار
    Powered by DorsaPortal