دیوان محاسبات کشور
/ Divan News
/
/
/
گزارش سفر دادستان دیوان محاسبات کشور به استان یزد
1398/08/13
آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور در سفر به استان یزد، در نشست مجمع نمایندگان استان حضور یافت و همچنین با کارکنان دیوان محاسبات استان یزد دیدار کرد.
به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل؛ در این سفر، آقای فیاض شجاعی با حضور در نشست مجمع نمایندگان استان با بیان اینکه وضع قوانین باید کاملا شفاف باشد تا ابهامی در اجرای آن به وجود نیاید، گفت: طبق مفاد جزء 5 بند الف ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه باید تا یک درصد از سهم فروش معادن را برای جبران خسارت و انجام طرح‌های بهداشتی، درمانی و عمرانی در مناطق استقرار معدن اختصاص دهند که این میزان از صفر تا یک درصد را شامل می‌شود که اجرای آن تا حدودی دچار ابهام و مشکل می باشد. وی تاکید کرد که پرداخت عوارض یک درصد فروش معادن و صنایع معدنی استان یزد به طور جدی پیگیری و اجرا می‌شود.
 
دادستان دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه درآمد استان یزد از محل یک درصد فروش معادن در هر سال نزدیک به 280 میلیارد تومان برآورد شده است، چگونگی اجرای این قانون را مهم دانست و افزود: تحقق این درآمد در پیگیری های این دیوان لحاظ خواهد شد و در صورت عدم همکاری معادن، موضوع به دیوان محاسبات کشور گزارش گردد تا دیوان محاسبات از حساب معادن مربوطه نزد خزانه داری به میزان مقرر در این حکم برداشت نماید.
دادستان دیوان محاسبات کشور گفت: قانون وصول یک درصد عوارض فروش معادن و صنایع معدنی فصل الخطاب و لازم است اجرا شود. فیاض شجاعی در نشست مجمع نمایندگان استان یزد با بیان اینکه قوانین به دو نوع وضعی و برنامه‌ای تقسیم می‌شوند، گفت: قوانین برنامه‌ای، موتور محرکه و ریل‌گذاری توسعه کشور هستند که قانون وصول یک درصد عوارض فروش معادن و صنایع معدنی از این نوع است. وی با بیان اینکه رویه‌ای که در استان یزد به جمع‌بندی برسد، قابل‌استفاده برای کل کشور است، خاطر نشان کرد: هدف مقنن در گذاشتن این قانون عدم توسعه یک‌جانبه کشور بوده است.
دادستان دیوان محاسبات کشور افزود: بخشی از خسارت‌ها و آسیب‌هایی که معادن می‌رسانند مفروض است و جنبه عوارضی دارد و بخشی دیگر از خسارت‌ها نظیر آسیب به محیط‌زیست، راه‌ها و بهداشت واقعی‌اند. وی با بیان اینکه استان‌های نفت‌خیز از محل این منابع درآمد کسب می‌کنند تا آسیب‌ها جبران شود، گفت: استان یزد هم معدن خیز است و این قانون سبب ایجاد یک منبع درآمد پایدار برای آن می‌شود. شجاعی با اشاره به اینکه یک درصد که هیچ با 10 درصد عوارض فروش معادن هم نمی‌توان جلوی خسارت معادن را گرفت، افزود: دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی که خلاف این قانون صادر شود نافذ نیست. دادستان دیوان محاسبات کشور تصریح کرد: این قانون باید اجرا شود و فصل الخطاب است و ضمانت اجرای آن‌یک ضمانت عام است که هرجایی به این قانون تمکین نکرد باید معرفی شود تا شخص دادستان دیوان محاسبات دستور به برداشت از حساب آنجا را صادر کند. وی وصول یک درصد عوارض فروش معادن و صنایع معدنی را نیاز حکمرانی خوب و در راستای جلب رضایت عمومی عنوان کرد و ادامه داد: دستگاه قضایی پشتیبان و حامی مدیران برای اجرای این قانون است.
 
 
در ادامه این نشست، آقای دکتر طالبی استاندار یزد ضمن خوش آمدگویی به دادستان دیوان محاسبات کشور، از این دستگاه نظارتی و اهتمام آن در پاسداری از بیت المال و ارشاد و آموزش دستگاه های اجرایی به منظور رعایت کامل قوانین و مقررات قدردانی کرد و از حمایت ها، فعالیت‌ها و پیگیری‌های انجام شده در خصوص وصول درآمد عوارض فروش معادن و همچنین اتخاذ موضع شفاف و حمایتگرانه دادستان دیوان محاسبات کشور تشکر نمود و گفت: این درآمد در قانون پیش‌بینی شده و باید به طور کامل اجرایی شود. ایشان با بیان اینکه استان یزد رتبه اول در تنوع مواد معدنی و رتبه‌ دوم در ذخیره معدنی را دارد، افزود: استان یزد جزو سه استانی است که بیشترین کشف‌های معدنی کشور را به خود اختصاص داده است و در وصول درآمد عوارض فروش معادن پیشتاز است.
گفتنی است؛ سفر دادستان به استان یزد بنا به دعوت مجمع نمایندگان استان، استاندار و سایر مسئولان استانی به منظور حل مشکل و نحوه اجرای ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه انجام شد که با اظهارنظر حقوقی و فنی دادستان که مورد قبول و تحسین سایر مسئولان اجرایی و نظارتی نیز واقع شد، همراه بود. خروجی این جلسه، وصول هزار و پانصد میلیارد تومان منابع بودجه پیش بینی شده را تسهیل می نماید.
در ادامه این سفر، آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور به همراه آقای ساقی مدیرکل حسابرسی دادسرا و با حضور آقای دکتر تابش نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بودجه و محاسبات طی جلسه ای با کارکنان دیوان محاسبات استان یزد دیدارکرد.
 
در این جلسه، آقای فیاض شجاعی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع کارکنان دیوان محاسبات استان یزد، به بیان اهمیت بعد نظارتی دیوان محاسبات برگرفته از قانون اساسی و وجهه قضایی این دیوان منبعث از قانون دیوان محاسبات و سایر قوانین مربوطه و همچنین ارتقاء جایگاه دیوان محاسبات در سنوات اخیر به یک سازمان تخصصی و ارائه اظهارنظرهای حرفه ای در خصوص مسائل مربوطه پرداخت.
پیش از سخنان دادستان دیوان محاسبات، آقای شکربیگی مدیرکل دیوان محاسبات استان یزد ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان، گزارش مختصری از عملکرد دیوان محاسبات استان یزد ارائه نمود و در ادامه، آقای دکتر تابش ضمن تقدیر و تشکر از دیوان محاسبات به جهت اهتمام جدی در صیانت از بیت المال و ارائه گزارشات به موقع و موثر این دیوان، گفت: دیوان محاسبات به عنوان بازوی پرتوان نظام و مجلس در کنترل مالی و پاسداری از بیت المال، دارای جایگاه ویژه ای بوده و انتظار مجلس از دیوان محاسبات علاوه بر پاسداشت سرمایه های مادی کشور صیانت از سرمایه های معنوی نیز می باشد.
در پایان این جلسه، آقای شجاعی به سوالات مطرح شده از سوی همکاران پاسخ داد.
/ /