دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
پیامبر اكرم (صلّی‌ الله‌ عليه‌ وآله و سلّم): هر کس بخشی از کار مسلمانان را بر عهده گیرد و در کار آن‌ها مانند کار خود دلسوزی نکند، بوی بهشت را استشمام نخواهد کردnbsp;               سال 1398سال رونق تولید                          کلید حل مشکلات اقتصادی، توسعه تولید ملی است.مقام معظم رهبری(مدظله العالی)EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
نشست دادستان دیوان محاسبات کشور با اعضای کمیسیون اقتصادی، برنامه و بودجه شورای عالی استان ها
1398/08/23

 در روز چهارشنبه 22 آبان ماه، اعضای کمیسیون اقتصادی، برنامه و بودجه شورای عالی استان ها با دادستان دیوان محاسبات کشور دیدار کردند.

به گزارش دفتر روابط عمومی و اموربین الملل؛ در ابتدای این نشست آقای شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور ضمن خیر مقدم به اعضای کمیسیون اقتصادی، برنامه و بودجه شورای عالی استان ها، به اهمیت و جایگاه شوراها و مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود در قانون اساسی جمهوری اسلامی پرداخت و در تشریح این موضوع اضافه کرد: وجود شوراها به نوعی تجلی جمهوریت حکومت و اهمیت مردم سالاری و جایگاه آن در نظام حاکمیتی است. ایشان در ادامه مهمترین نقش شوراها را تسریع در پیشبرد برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم عنوان کرد. دادستان دیوان محاسبات در ادامه جلب همکاری در تهیه برنامه های عمرانی و رفاهی استان ها و نظارت بر اجرای هماهنگ آن برنامه ها در کلیه استان ها را دو ماموریت و رسالت مهم شورای عالی استان ها برشمرد. آقای شجاعی افزود: قانون اساسی برای شوراها و بویژه شورای عالی استان ها اهمیت ویژه ای قایل شده است که می توانند در چهارچوب صلاحیت های قانونی و با رعایت موازین شرعی، طرح های عمرانی، رفاهی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و... به مجلس بدهند که تصمیمات آنها برای کلیه مقامات کشوری و استانی لازم الاجرا است و هم می توانند بر اجرای صحیح تصمیماتشان در حوزه های مربوط به ویژه در مدیریت های شهری و روستایی نظارت کنند. دادستان دیوان محاسبات در ادامه گفت: دیوان محاسبات کشور بعنوان یک نهاد عالی نظارتی در حوزه مالیه عمومی و بودجه کل کشور و پاسدار حفاظت از حقوق بیت المال و بازوی نظارتی حاکمیت در این حوزه ها – که این هم در اصول بنیادین قانون اساسی جانمایی شده و دو اصل از اصول قانون اساسی به این نهاد اختصاص یافته است- آمادگی دارد تعامل جدی و سازنده و مبتنی بر رویکرد هم افزایی در تحقق اهداف و رسالت خود و شوراها و بویژه شورای عالی استان ها داشته باشد و در جهت کارا و اثر بخش نمودن طرح های پیشنهادی شوراها همفکری نماید و در حوزه بودجه و مالیه عمومی و در نظارت برای تصمیمات قانونی شوراها در حوزه اجرا بویژه بازوی اجرایی شوراها یعنی شهرداری ها، با تلقی تصمیمات شوراها بعنوان یک مقرره لازم الاجرا اقدام نماید. زیرا هیچ مقرره ای بدون نظارت بر اجرای صحیح آن نمی تواند منجر به تحقق هدف و در حل مشکلی از مشکلات جامعه و مردم موثر واقع شود و حکمرانی بهینه را رقم بزند.

  در ادامه این نشست اعضای کمیسیون اقتصادی، برنامه و بودجه شورای عالی استان ها ضمن قدردانی از دادستان دیوان محاسبات کشور به بیان سئوالات، دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۸ شنبه ۲۳ آذر
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/