دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
زاهد در دنیا کسی است که حرام بر صبرش غلبه نکند و حلال از شکرش باز ندارد .امام علی (ع).                 سال 1398سال رونق تولید                          کلید حل مشکلات اقتصادی، توسعه تولید ملی است.مقام معظم رهبری(مدظله العالی)EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
نشست مشترک دیوان محاسبات کشور با اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی برگزار شد
1398/02/04

نشست مشترک دیوان محاسبات کشور با اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با حضور رئیس کل، دادستان، حاکم شرع، سایر مقامات دیوان محاسبات کشور و آقای تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و همچنین اعضای این کمیسیون در محل دیوان محاسبات کشور و با هدف آشنایی بیشتر با سیستم نظارت الکترونیکی(سنا) برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات، در این نشست آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور ضمن عرض خیرمقدم به رئیس و اعضای کمیسیون، به تشریح چرخه رسیدگی در دیوان محاسبات کشور پرداخت و ستون های چرخه رسیدگی را بخش های فنی و حسابرسی، دادسرا، دادستان، رئیس کل، هیات های مستشاری و محکمه تجدید نظر بر شمرد.
 
آقای دکتر عادل آذر به الکترونیکی شدن فرآیندهای رسیدگی در دیوان محاسبات کشور اشاره نمود و خاطرنشان کرد: مهمترین خروجی سیستم الکترونیکی(سنا) مهندسی مجدد در فرآیندهای رسیدگی دیوان محاسبات کشور است و این تجدیدنظرها در نحوه رسیدگی با رویکرد کاهش زمان و افزایش کیفیت امور صورت گرفته و موجب افزایش سرعت و صحت کار و صرفه جویی در زمان گردیده است.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور زمان بندی را عنصر مهم در گزارش دهی و انجام فرآیندهای رسیدگی دانست و افزود: پیش از این در دیوان محاسبات کشور زمان باز بود و مدت مشخصی برای هر یک از مراحل رسیدگی و گزارش دهی مشخص نشده بود ولی الان برای هر یک از مراحل، مدت مشخصی وجود دارد و باید طبق برنامه پیش برویم.
ایشان با تشریح مدت زمان های مشخص شده برای مراحل مختلف رسیدگی، میانگین مدت فرآیندهای رسیدگی یک پرونده بدون در نظر گرفتن اعتراض، سوال، رفع ابهام، نقص مدرک و... را 318 روز بیان کرد و گفت: در سند راهبردی دیوان محاسبات هدف گذاری فرآیندهای رسیدگی 365 روز برای یک پرونده بوده است ولی در عمل این مدت به 318 تقلیل یافته است. ایشان متوسط زمان رسیدگی در مراحل مختلف پرونده ها با لحاظ موارد فوق را 408 روز دانست که در افق سند راهبردی 450 روز محاسبه شده است.
آقای دکتر عادل آذر همچنین در خصوص بهبود کیفیت رسیدگی ها گفت: هر چه پرونده ها کمتر مختومه شوند و دادخواست ها بیشتر باشد، کیفیت بالاتر خواهد بود. از اینرو درمقایسه با سال های 91 تا 96 آمار نشان می دهد که میزان ارسال پرونده ها به دادسرا از 32 درصد در سال 1391 به 52درصد در سال 1396 رسیده و ارجاع پرونده ها از استان به ستاد از 9 مورد به 14 مورد رسیده است. تعداد دادخواست ها 32 درصد افزایش و تعداد پرونده های مختومه 37 درصد کاهش داشته است و این نشان از بالابودن کیفیت کار در حین کوتاه شدن زمان رسیدگی دارد.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور مهمترین اقدامات آموزشی دیوان محاسبات در این دوره را تهیه و تنظیم سند راهبردی دیوان محاسبات کشور و پایش عملکرد دو ساله، تدوین نظامنامه ارزیابی عملکرد فردی و واحدی، راه اندازی دوره تخصصی میان رشته ای حقوق مالیه، شناسایی و توانمندسازی 114 مدرس، اجرای طرح مدیران آینده و.... بیان نمود.
در ادامه این نشست، آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان، مراحل رسیدگی در دادسرا را شامل دریافت گزارش تخلف، تشکیل پرونده تحقیق و تفحص، رسیدگی و اتخاذ تصمیم، (قرار مقتضی و صدور دادخواست)، صدور رای، قطعیت آراء و احکام قطعی دانست و تاکید کرد: مقایسه تعداد گزارش های واصله از سال 1391 الی 1397 نشان می دهد که از سال 93 یک روند نزولی و از سال 96 مجددا روند صعودی داشته است و این امر متاثر از اتخاذ سیاست های پیشگیرانه و تفویض اختیار تعیین تکلیف پرونده های جزئی و کم اهمیت به استان ها بوده است.
آقای شجاعی با بیان اینکه مهمترین وجه اجرای حکم، جبران ضرر و زیان است، افزود: جبران خسارات و ضرر و زیان وارده، در فرآیند اجرا زمانبر و پیچیده می باشد و باعث اطاله دادرسی می گردد.
دادستان دیوان محاسبات کشور به کاهش زمان رسیدگی و تعیین تکلیف به موقع پرونده ها اشاره نمود و خاطرنشان کرد: اطاله دادرسی ها کاهش معناداری داشته و از 15 ماه به 9 ماه رسیده است. از سوی دیگر در بدو امر 3000 پرونده در نوبت اجرا قرار داشت که در سال 1397 به 700 پرونده کاهش یافته و تعداد پرونده های جاری نیز به زیر 500 پرونده رسیده است و این یک رکورد محسوب می شود.
آقای فیاض شجاعی اظهار داشت که اجرای احکام در درون سازمان و توسط دادستانی البته با رعایت تشریفات اجرای احکام مراجع قضایی، هم سبب تسریع و هم ارتقای کیفیت گردیده است.
در ادامه جلسه، آقای عبداللهی حاکم شرع با تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد حضرت مهدی موعود(عج)، از مجلس شورای اسلامی به علت انتخاب شایسته و درست آقای دکتر عادل آذر به عنوان رئیس کل و آقای فیاض شجاعی به عنوان دادستان تقدیر و تشکر نمود و گفت: این انتخاب متناسب با حرفه و مسئولیت و ماموریت های دیوان محاسبات بوده است. در این دوره هم از روش های نوین حسابرسی استفاده شده و هم رویکردهای جدید پیشگیرانه و هدایت گرانه حاکم شده است، به همین دلیل حرفه ای گری در این دوره بیش از هر دوره دیگری در دیوان محاسبات کشور ملموس می باشد.
آقای عبداللهی با استناد به مبانی قانونی دیوان محاسبات کشور، وجود محکمه تجدید نظر و نهایی شدن آراء در درون سازمان را بهترین و مهمترین ویژگی دیوان محاسبات دانست.
در ادامه جلسه، آقای دکتر زارعی مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات بخش های مختلف این دفتر و زیرساخت ها و نرم افزارهای استقرار یافته در دیوان محاسبات را تشریح نمود و افزود: مهمترین رویداد در بخش فناوری، عدم برون سپاری امور و بهترین مشوق در این واحد فراهم نمودن شرایط آموزش برای همکاران می باشد. وی با بیان اینکه سیستم ها در درون دیوان محاسبات برنامه ریزی، اجرا و ارزیابی می شوند و توسعه این سیستم ها نیز درون سازمانی است، به تشریح سیستم نظارت الکترونیکی سنا پرداخت و گفت: با استقرار این سیستم چرخه حسابرسی و رسیدگی از مکاتبه تا اظهار نظر و رای گیری در هیات عمومی از طریق سیستم انجام می گیرد و همه در سطوح مختلف به آن دسترسی دارند تا آگاهانه و با تسلط کامل بر مستندات، مراحل انجام کار پیش برود. ایشان هماهنگی و یکنواختی و همچنین مستندسازی را از مزایای این سیستم بیان کرد.
در ادامه این نشست، آقای دکتر تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات ضمن تشکر از برگزاری این نشست، اقدامات انجام یافته در راستای استقرار سیستم نظارت الکترونیکی سنا را ارزشمند دانست و خواستار امکان گزارش گیری از این سیستم جهت ارزیابی عملکرد دیوان محاسبات کشور شد.
آقای دکتر تاجگردون با ابراز علاقمندی برای آشنایی بیشتر با سیستم سنا و ارکان رسیدگی ها در دیوان محاسبات کشور خواستار ادامه این نشست ها و تشریح بیشتر این فرآیندها شد.
در این نشست برخی از نمایندگان حاضر و اعضای کمیسیون سوالات خود را در موضوعات مختلف بیان کردند و مقرر گردید با توجه به ضیق وقت برای پاسخ به این سوالات نشست دیگری برگزار گردد.
شایان ذکر است که رئیس و اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی پیش از برگزاری نشست از دیتا سنتر و مانیتورینگ سیستم سنا بازدید نمودند.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/