دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
زیارت قبر رسول خدا، زیارت مزار شهیدان و زیارت مرقد امام حسین(علیه السلام) برابر است با حج مقبولی که همراه رسول خدا(صلوات الله علیهم) به جا آورده شود. امام محمدباقر(علیه السلام)                سال 1398سال رونق تولید                          کلید حل مشکلات اقتصادی، توسعه تولید ملی است.مقام معظم رهبری(مدظله العالی)EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
نشست کمیته آسیب شناسی راهکارهای ارتقای نظام بودجه ریزی کشور با رئیس مجلس شورای اسلامی
1398/04/18

اعضای کمیته آسیب شناسی راهکارهای ارتقای نظام بودجه ریزی کشور به ریاست آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور در جهت ارائه گزارش نتایج این کمیته روز سه شنبه 18 تیر ماه با آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی دیدار کردند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل؛ در ابتدای این جلسه آقای دکتر عادل آذر طی سخنانی تشکیل کمیته آسیب شناسی راهکارهای ارتقای نظام بودجه ریزی کشور را نتیجه توصیه آقای دکتر لاریجانی در ابندای سال 1397 دانست که دیوان محاسبات کشور بعنوان بخش نظارت بودجه ای کشور، نظام بودجه ریزی کشور را آسیب شناسی نماید. رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ادامه دو چالش جدی کشور را در حال حاضر 1- نظام بودجه ریزی و 2- نظام بانکی کشور دانست که در این رابطه در دیوان محاسبات دو کارگروه اصلاح ساختار نظام بانکی و کارگروه آسیب شناسی راهکارهای ارتقای نظام بودجه ریزی کشور تشکیل شده است.
آقای دکتر عادل آذر در ادامه افزود: در گزارش کارگروه آسیب شناسی راهکارهای ارتقای نظام بودجه ریزی کشور تلاش شده است خروجی ها ملموس و عملیاتی باشند و نواقص الزامات و راهکارهای قانونی تعیین و روشن شوند و منابع، مصارف، بودجه شرکت ها، انضباط مالی کشور، تخمین میزان کسری بودجه سال 1398، موارد خلق منابع و صرفه جویی هزینه ها برای تامین کسری بودجه سال 1398 مشخص شوند.
در ادامه این نشست آقای صفایی نسب دبیر کارگروه آسیب شناسی راهکارهای ارتقای نظام بودجه ریزی کشور به ارائه گزارش نتایج نشست های این کارگروه در سه حوزه آسیب شناسی، محاسبه کسری بودجه سال 1398 و اصلاح ساختار بودجه پرداخت.
آقای صفایی نسب در حوزه آسیب شناسی به بخش های منابع، مصارف، شرکت های دولتی و شفافیت بودجه اشاره کرد و در این رابطه به آسیب ها و الزامات اصلاحی هرکدام از این بخش ها پرداخت. ایشان در ادامه گزارش خود در حوزه محاسبه کسری بودجه سال 1398 به پیش بینی مصارف اجتناب ناپذیر اعتبارات هزینه ای، تملک دارایی های سرمایه ای و اعتبارات تملک دارایی های مالی در سال 1398 پرداخت و در ادامه این بخش راهکارهای اجرایی برای وصول درآمدها و افزایش منابع و همچنین صرفه جویی در مصارف جهت جبران کسری بودجه را ارائه کرد. ایشان در پایان گزارش خود به راهکارهای کاربردی اصلاح ساختار بودجه در سال 1398 پرداخت.
در بخش دیگری از این نشست حجت السلام و المسلمین ابوترابی فرد ضمن تشکر از زحمات اعضای کمیته، به حساس بودن شرایط فعلی کشور اشاره کرد و در این رابطه افزود: ممنوعیت استخدام، ممنوعیت برداشت از صندوق ذخیره ارزی، ممنوعیت فروش اوراق برای هزینه های جاری و ممنوعیت استقراض از بانک مرکزی لازم است انجام پذیرد. در ادامه تعداد دیگری از اعضای کمیته به ارائه نقطه نظرات خود در رابطه با آسیب شناسی و راهکارهای ارتقای نظام بودجه ریزی کشور پرداختند.
آقای دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از شنیدن گزارش و نقطه نظرات اعضای کمیته، طی سخنانی ضمن قدردانی از زحمات اعضای کمیته آسیب شناسی و راهکارهای ارتقای نظام بودجه ریزی کشور به خاطر پرداختن به این موضوع مهم، گزارش ارائه شده را نافذ و تا حد زیادی عملیاتی دانست و پیشنهادات اصلاحی ارائه شده را روشن عنوان کرد. ایشان ابتکار دکتر عادل آذر در دعوت و ترکیب اعضای کمیته را ستود و ترکیب کمیته را بسیار خوب توصیف کردند که لازم است جلسات آن ادامه پیدا کند و همچنین تاکید بر برگزاری جلسه دوم در حضور خود داشتند. رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود به شرایط سخت کشور در حال حاضر اشاره کرد و افزود البته شرایط در حال تغییر است و در محاسبات منابع درآمدی در ماه های آینده این تغییرات را اعمال کنید.
آقای دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه راهکار و رهنمود هایی در مسائل جاری کشور پرداخت و در این رابطه گفت: در اصلاح ساختارها در کل کشور به یک نظر برسیم، تصمیم گیری برای انجام امور را سریع عملیاتی نماییم و اگر در راه حل ها به نتیجه رسیدیم به این نکته مهم توجه شود که راه حل مکتسبه به طور تدریجی عملیاتی شود یا به صورت یکجا و در یک زمان واحد عملیاتی شود. ایشان اشاره کرد: معوقات مالیاتی نکته قابل توجهی است که باید شرایطی فراهم شود تا این معوقات وصول گردد. ایشان در ادامه به مشکل واگذاری طرح های عمرانی، روابط دستگاه های نظارتی و دولت در پیشبرد امور، موضوع یارانه های پنهان، یارانه ارزی به کالاهای اساسی، عدم بودجه ریزی بر مبنای عملکرد، حذف ردیف های اضافه در بودجه سالیانه، تعیین تکلیف طرح های ملی، قاچاق ارز، مشکل صندوق های بازنشستگی و طرح های اولویت دار عمرانی اشاره کرد و در این رابطه گفت در این موارد هم فکر کنید و با ارائه راه حل ها و اینکه این راه حل ها تدریجی باشد یا یکجا، این موارد را نیز در اصلاح ساختار بودجه در نظر بگیرید.
آقای دکتر علی لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به این طرح دیوان محاسبات کشور در مورد آسیب شناسی و راهکارهای اصلاح ساختار نظام بودجه ریزی کشور، این طرح را بهتر، معقول تر و عملیاتی تر از دیگر طرح های ارائه شده عنوان کرد. در نهایت ریاست محترم مجلس شورای اسلامی دستور دادند که طرح اصلاح ساختار بودجه که توسط دیوان محاسبات کشور تهیه شده است و همچنین طرح ارائه شده توسط سازمان برنامه و بودجه برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن مجلس تشریح شود.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۳ مهر
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/