دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود، برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت :امام جعفرصادق علیه‌السلام        سال 1398سال رونق تولید      کلید حل مشکلات اقتصادی، توسعه تولید ملی است.مقام معظم رهبری(مدظله العالی)EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
گزارش همایش مدیران کل دیوان محاسبات استان ها
1398/06/16
همایش مدیران کل دیوان محاسبات استان ها با حضور رئیس کل، دادستان، معاونین، مستشاران، مشاورین دیوان محاسبات کشور و همچنین مدیران کل دیوان محاسبات استان ها 13 شهریورماه 1398 برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، در ابتدای این همایش، آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور با عرض تسلیت ایام سوگواری و عزاداری سالار شهیدان و ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان، محوریت برگزاری این همایش را طرح و بررسی مباحث فنی و تخصصی و امور اداری دانست و اظهار امیدواری نمود که علیرغم فرصتی که به دستگاه های اجرایی داده می شود، تفریغ بودجه سال 1397 نیز مطابق سال های پیش در موعد مقرر تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد.
آقای دکتر عادل آذر هدف از برگزاری این همایش را تاکید بر تهیه باکیفیت و به موقع گزارش تفریغ بودجه، بررسی طرح رتبه بندی مشاغل دیوان محاسبات کشور بر اساس عملکرد کارکنان و همچنین تقدیر و تشکر از زحمات آقای دکتر منتی نژاد معاون حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه وقت دیوان محاسبات کشور بیان نمود.
ایشان در پایان این همایش و در جمع بندی مطالب، متذکر شدند که در انتخابات پیشرو از آبروی نظام و استقلال حرفه ای دیوان محاسبات کشور مراقبت نمایید که هم وظیفه حرفه ای ماست و هم نفع مملکت در آن است. همچنین تاکید نمود: پرونده هایی که چندین بار از هیات های مستشاری حکم تبرئه گرفته اند، اگر با گفتگو و یا تذکر حل می شوند مجدداً ارسال ننمایید و برای تکمیل طرح مدیران آینده دیوان محاسبات کشور افراد شایسته به لحاظ کاری ، تکنیکی و وجدان کاری را شناسایی و معرفی نمایید.  
 
آقای دکتر عادل آذر همچنین با تاکید بر استقرار سیستم نظارت الکترونیکی(سنا) در بخش رسیدگی، گفت: تلاش بر این است که بخش رسیدگی هم الکترونیکی شود و با عزمی که در دادسرا و هیات های مستشاری وجود دارد امیدواریم به زودی این سیستم برقرار گردد.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور خواستار تمرکز بیشتر بر اجرای حسابرسی عملکرد و پیشبرد آن شد و یادآور گردید که در برنامه تفریغ بودجه سال 1397 حسابرسی شرکت ها و حسابرسی عملکرد به طور وسیع در دستور کار قرار گرفته است.
ایشان با اشاره به اینکه اگر برنامه استتراتژیک به نظام عملکرد و نظام عملکرد به نظام پرداخت ها متصل شوند و همراستایی بین آنها ایجاد گردد، ارزیابی صحیح اتفاق می افتد، به مدیران دیوان محاسبات کشور توصیه نمود که دقت لازم را در ارزیابی درست افراد داشته باشند.
 
در این نشست، آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع) و یاران باوفای آن حضرت و عرض خیرمقدم به میهمانان و تشکر از زحمات آقای دکتر منتی نژاد در زمان تصدی سمت معاونت دیوان محاسبات کشور، با تاکید بر اهمیت برنامه ریزی و اینکه سازمانی که برنامه ندارد، کارنامه هم ندارد، افزود: برای رسیدن به اهداف سازمانی باید برنامه داشته باشیم و برای برنامه ریزی آینده باید گذشته و حال سازمان را مورد بررسی قرار دهیم.
آقای فیاض شجاعی ضمن اشاره به سیر تطور دیوان محاسبات کشور، جایگاه این سازمان را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شاخص و ارزشمند دانست و گفت: در حکومت هایی که دارای مولفه های جمهوری و اسلامی هستند نظارت بر مصرف منابع کشور از اختیارات مردم است و ملت جمهوری اسلامی ایران این اختیار نظارتی را بواسطه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دیوان محاسبات کشور واگذار و تفویض کرده است.
 
دادستان دیوان محاسبات کشور تاکید نمود که جایگاه دیوان محاسبات کشور از ممیزی به عالی ترین محکمه نظارتی در رسیدگی به کلیه امور مالی کشور ارتقاء یافته است. البته دو عامل مانع اعمال وظایف و اختیارات این سازمان شده است؛ از یک سو سایر کنشگران حوزه مالیه عمومی بویژه سازمان های ذیمدخل در تهیه و تصویب بودجه، متناسب با رویکرد مقرر در قانون رشد نکردند و از سوی دیگر برخی از کارشناسان، مدیران و حتی مدیران ارشد دیوان محاسبات کشور نگاه سنتی داشتند وکار دیوان محاسبات را صرفاً حسابرسی آنهم از نوع رعایت و بعد از خرج کرد می دانستند و برای دیوان محاسبات کشور اختیار و صلاحیتی در حوزه اقدامات پیشگیرانه و هدایتگرانه قائل نبودند. ولی در ادوار مدیریتی اخیر رویکردها و استنباط از قوانین تغییر پیدا کرده و نوع نظارت دیوان محاسبات کشور به نظارت استراتژیک – نظارت بر تمامی فرآیندها از تصمیم سازی تا تصمیم گیری و اجرای تصمیمات و حتی تحلیل آثار مترتب بر تصمیمات- تعبیر و رویکرد نظارتی دیوان محاسبات نیز از نوع برخورد صرف به نظارت پیشگیرانه و هدایتگرانه تغییر یافته است.
آقای فیاض شجاعی اظهار داشت: گام دیگری که دیوان محاسبات کشور باید بردارد، اقدام در جهت کارآمدی و اثربخشی قوانین است تا به هدف غایی دیوان در جهت پاسداری از بیت المال و به کارگیری بیت المال در تحقق حکمرانی بهینه برسیم و این مهم، جز با برنامه ریزی و قانونگذاری خوب و دقیق، اجرای صحیح برنامه ها و همچنین نظارت موثر بر آنها میسّر نخواهد بود. 
 
در ادامه این نشست، آقای منتی نژاد ضمن ارائه گزارشی از عمکلرد حوزه معاونت حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه در زمان تصدی ایشان، بیان داشت: سطح تعاملات دیوان محاسبات کشور با مجلس شورای اسلامی را از کمیسیون ها به شش سطح ارتقاءدادیم، تحقیق و تفحص هایی انجام دادیم که هسته و محوریت آن با دیوان محاسبات کشور بود، در پنج مورد رای کمیسیون های تخصصی دیوان عدالت اداری را گرفتیم و تلاش نمودیم تا نظارت بر مالیه عمومی را به تصویب برسانیم و در نهایت مقرر شد که دیوان محاسبات کشور می تواند بر منابع داخلی شهرداری ها نظارت داشته باشد. تخلفات مالی سنگینی را مدیریت کردیم و در تفریغ بودجه هم در محتوا و هم اثربخشی آن را تثبیت نمودیم.
ایشان مدون، مکتوب و مستند کردن فعالیت ها ی استان ها و افزایش گزارش های ارائه شده توسط استان ها، یکسان سازی گزارشات و نظم دادن به آنها و شناسایی نیروهای جوان و توانمند را از سایر فعالیت های معاونت حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه در دوران تصدی این سمت توسط ایشان برشمرد.
آقای دکتر منتی نژاد ویژگی های شاخص آقای دکتر عادل آذر را نفی نکردن رفتار گذشتگان، اقدام مبتنی بر مشورت و خرد جمعی، شفافیت در رفتار، ایجاد وحدت و همدلی در سطوح مختلف سازمان و پایبندی به تصمیمات و عدم استثناءدر موارد خاص برشمرد و از زحمات رئیس کل، دادستان، معاونین و مدیران کل استان ها تقدیر و تشکر نمود.
 
در ادامه، آقای دهرویه مدیرکل دیوان محاسبات سمنان، آقای نفیسی فر مدیرکل دیوان محاسبات خراسان رضوی و آقای زینلی مدیرکل دیوان محاسبات استان لرستان به نمایندگی از مدیران کل دیوان محاسبات استان ها از زحمات آقای منتی نژاد تقدیر و تشکر نمودند.
در بخش دیگر این همایش، آقای عمرانی معاون حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه به ارائه دیدگاه های خود در زمینه آسیب شناسی وضعیت نظارت دیوان محاسبات و ارائه برنامه های دیوان در این زمینه در شرایط کنونی جامعه و حفظ اقتدار نظارت دیوان محاسبات در آینده پرداخت. ایشان در این زمینه به اتخاذ دو رویکرد دیوان محاسبات اشاره کرد و افزود: برای حفظ و تداوم اقتدار نظارتی دیوان محاسبات باید اولا اطلاعات علمی و فنی در تمام حوزه های دیوان محاسبات افزایش یابد، در ثانی مدیران دستگاه های اجرایی را راهنمایی و هدایت کنیم تا کارهایی که در حوزه فعالیتشان تعریف شده است، ولی بر زمین مانده را انجام دهند. آقای عمرانی در ادامه سخنان خود به تشریح برنامه های دیوان محاسبات در بعد فعالیت داخلی و همچنین در حوزه معاونت حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه پرداخت.
در ادامه این همایش، آقای بیت عفری معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربنایی به طرح دیدگاه ها و برنامه های این معاونت برای بهبود عملکرد و همچنین بیان نقاط ضعف و قوت سامانه نظارت الکترونیک(سنا) در پشتیبانی از برنامه های حسابرسی دیوان پرداخت. ایشان در سخنان خود به برنامه راهبردی دیوان، لزوم وحدت رویه، توجه به اهداف بلندمدت و کوتاه مدت سند راهبردی، اولویت بندی استراتژی های دیوان، توجه به حسابرسی عملکرد، توجه به منابع جایگزین نفت برای تامین بودجه، توجه به اثر بخشی در برنامه جامع حسابرسی، راهکارهای افزایش بهبود کیفیت تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بیان نقاط ضعف و قوت سیستم سنا و پشتیبانی آن از برنامه های حسابرسی دیوان وکنترل کیفیت گزارش های حسابرسی پرداخت.
 
در ادامه همایش مدیران کل دیوان محاسبات استان ها، آقای دکتر داودی معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی به بیان دیدگاه ها و برنامه های این معاونت در جهت دستیابی به اهداف، برنامه ها و استراتژی های دیوان محاسبات پرداخت. ایشان در این رابطه به اهمیت حسابرسی عملکرد و راهبری آن در چند سال اخیر، تشریح دستور العمل گزارش نویسی حسابرسی عملکرد و توجه به استانداردهای بین المللی اینتوسای در این رابطه، توجه و تشکیل کمیته های حسابرسی با موضوعات نوین از جمله کمیته IT، کمیته زیست محیطی، کمیته پولشویی، کمیته آسیب های اجتماعی، کمیته آلودگی هوا و کمیته زمین خواری پرداخت. ایشان همچنین توجه به کمیته صرفه جویی در هزینه های دولت، گزارش جامع حسابرسی در باره وضعیت وزارت بهداشت و ورود دیوان محاسبات به حسابرسی شهرداری ها، تامین اجتماعی، هلال احمر، بیمه سلامت و سازمان بازنشستگی را مورد تاکید قرار داد.
در ادامه این همایش، آقای دکتر بهاری فر معاون امور اجرایی و پشتیبانی به ارائه گزارشی از اقدامات این معاونت در حوزه های اجرایی و پشتیبانی پرداخت. ایشان در این رابطه به تشریح طرح رتبه بندی و اصلاح نظام طبقه بندی مشاغل، نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در دیوان محاسبات، تشریح نظام ارزیابی عملکرد و نقاط ضعف آن، نیروی های جدید الاستخدام و تبدیل وضعیت کارکنان پرداخت.
در ادامه،آقای دکتر مقیمی رئیس مرکز آموزش و برنامه ریزی به ارائه دیدگا ها و نظرات خود در جهت بهبود کیفیت آموزش و برنامه ریزی در دیوان محاسبات کشور پرداخت. ایشان در این رابطه به موفقیت طرح آموزشی(بینا) اشاره کرد و افزود: دوره اول این طرح با هدف آگاهی بخشی، در حال اتمام است و ما تلاش داریم دوره دوم را که با هدف مهارت افزایی است، آغاز نماییم. ایشان برگزاری دوره های حقوق مالیه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: برنامه ریزی کرده ایم این دوره ها در استان ها نیز برگزار شود. همچنین ایشان به تشریح موضوع برنامه جامع آموزش کارکنان و نظام نامه مدیریت دانش پرداخت.
در ادامه، آقای قاسمی مدیرکل دفتر مرکزی حراست به ارائه نکاتی در خصوص مسائل امنیتی که محیط کاری کارکنان دیوان محاسبات را تهدید می کند، پرداخت و از مدیران کل استانی خواست به این نکات توجه ویژه ای داشته باشند.
 
همچنین دوره آموزشی مدیریت استراتژیک با تدریس آقای دکتر دیواندری استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی برگزار شد. در این دوره آموزشی تعریف استراتژی، مدیریت استراتژیک، پیاده سازی استراتژی، تجربیات تعیین استراتژی در دیوان محاسبات برخی کشورها از جمله شیلی و مراکش، نقشه استراتژی، برنامه ریزی عملیات و تدوین برنامه ظرفیت منابع تشریح شد.
در بخش پایانی این همایش که با حضور رئیس کل، دادستان و معاونان دیوان محاسبات کشور برگزار شد، مدیران کل استانی دیوان محاسبات کشور به بیان مشکلات و نقطه نظرات خود در حوزه های اداری، کاری و تعامل با سایر دستگاه های نظارتی و اجرایی پرداختند.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفند
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/