دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
هرکس آبروی برادر مسلمانش را حفظ کند، بدون تردید بهشت بر او واجب شود :پیامبر اکرم (ص)        سال 1399سال جهش تولید      کسانی که دست‌اندرکار هستند جوری عمل کنند که تولید ان‌شاء‌الله جهش پیدا کند و یک تغییر محسوسی در زندگی مردم ان‌شاء‌الله به وجود بیاورد.مقام معظم رهبری(مدظله العالی)EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
مراسم تکریم و معارفه رئیس کل و دادستان دیوان محاسبات کشور برگزار گردید
1399/05/06
مراسم تکریم و معارفه رئیس کل و دادستان سابق و جدید دیوان محاسبات کشور با حضور آیت الله صدیقی امام جمعه موقت تهران، آقای دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، آقای حاجی بابائی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامات کشوری و لشکری در دیوان محاسبات کشور برگزار گردید.


به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل، در این مراسم آقای دکتر قالیباف با تشکر از زحمات آقای دکتر عادل آذر در زمان تصدی گری ریاست دیوان محاسبات کشور و همچنین آقای فیاض شجاعی دادستان سابق این سازمان، انتخاب آقای دکتر مهرداد بذرپاش به عنوان رئیس کل و آقای علی کامیار به عنوان دادستان دیوان محاسبات کشور از سوی مجلس یازدهم را تبریک گفت و تاکید نمود که فرآیند انتخاب رئیس کل و دادستان دیوان محاسبات کشور بر اساس قانون و در فضایی رقابتی، جدی و مومنانه و با رای قابل قبول نمایندگان اتفاق افتاد.


آقای دکتر قالیباف گفت: ما موظف هستیم که انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی را پاس بداریم و حمایت کنیم. البته آقایان بذرپاش و کامیار نیز باید با عملکرد خویش بر این انتخاب درست صحه بگذارند.
ایشان با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی دو وظیفه قانونگذاری و نظارت را بر عهده دارد و رویکرد مجلس یازدهم این است که به نظارت اولویت بیشتری بدهد، افزود: امروز کشور ما بیش از هر زمان دیگری بر اجرایی شدن وظیفه نظارتی مجلس شورای اسلامی نیاز دارد و دیوان محاسبات کشور بازوی نظارتی مجلس است و این نقش را بر عهده دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطر نشان نمود: نظارت دیوان محاسبات کشور باید اثرگذار، عملکردگرا، دقیق، منصفانه، مداوم، همیشگی و بازدارنده و کارآمد باشد.
آقای دکتر قالیباف همچنین با اشاره به شرایط خاص اقتصادی جامعه بیان کرد که مردم انقلابی ما تمام سختی ها را تحمل می کنند ولی انتظار دارند که همه کارگزاران این نظام، یکپارچه به سوی حل مشکلات مردم حرکت کنند.در این مراسم، آقای دکتر مهرداد بذرپاش رئیس کل دیوان محاسبات کشور ضمن تشکر از اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ایشان، دیوان محاسبات کشور را نهاد نظارتی پرافتخار دانست و خاطر نشان کرد که راهبرد اصلی دیوان محاسبات کشور حسابرسی عملکرد خواهد بود و پاسداری از بیت المال در سخت ترین شرایط رعایت خواهد شد. چرا که معین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نظارت دیوان محاسبات کشور است و مردم باید پشتوانه این نهاد باشند و فضا برای ظرفیت عظیم مردمی فراهم گردد.
وی تصریح کرد: هم‌اکنون محافظه‌کاری در تصمیم مدیران وجود دارد. هر مدیری که کار نکند کسی هم کاری به کارش ندارد ولی مدیری که شجاع باشد و کار کند، اگر اشتباهی مرتکب شود همه دنبالش می‌روند. امروز مدیران خوب مدیرانی هستند که تصمیمی نمی‌گیرند ولی این غلط است.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور ارائه گزارش تفریغ بودجه را ماموریت اصلی و ذاتی دیوان محاسبات عنوان کرد و ادامه داد: تاخیر در ارائه گزارش تفریغ بودجه کل کشور باعث کم اثر شدن و عدم مراجعه نمایندگان به این گزارش مهم می گردد و باید از راه های میانبر برای موثر نمودن این گزارش بهره ببریم.

ایشان همچنین در خصوص ساختار سازمانی دیوان محاسبات کشور، گفت: دیوان محاسبات کشور سازمانی پرافتخار، نجیب، کم خطا و پراثر است که با نصف نیروی انسانی اداره می شود. در این سازمان ساختاری متفاوت و گام دومی می خواهیم که در آن جوان سازی سیستم، چابک سازی، شفافیت، کارآمدسازی و اجتماعی سازی گام دومی اتفاق بیفتد.
آقای دکتر بذرپاش با یاد از پدر شهیدشان، متعهد شدند که در دفاع از حقوق مردم و بیت المال ذره ای کوتاه نخواهم آمد. نظارت دقیق بر مبنای قانون و سختگیرانه را پیش می گیرم زیرا پای بیت المال در میان است و شوخی ندارم و پاسداری از بیت المال هم ماموریت اصلی دیوان است که باید در سخت ترین شرایط آن را رعایت کنیم.


در ادامه این مراسم، آقای کامیار دادستان دیوان محاسبات کشور نیز ضمن تشکر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اعتماد به ایشان و همچنین تسریع در انتخاب رئیس کل و دادستان دیوان محاسبات کشور، گفت: مجلس قوی و انقلابی، دیوان محاسبات قوی و انقلابی را می‌طلبد و مردم ما شایسته این هستندکه نسبت به صرف بیت المال شاهد سوءاستفاده های چپاول گرایانه، منفعت طلبانه سودجویان وآنان که قانون را مانع زراندوزی های خود می دانند و آنان که بالا رفتن خود را در پایین آوردن قاطبه مردم مستضعف می دانند، نباشند. آقای کامیار تاکید کرد که دیوان محاسبات کشور در نظارت بر عملکرد مالی جدی بوده و بر اساس قانون عمل خواهد کرد.
ایشان با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی دشمنان برهم‌زدن نظام اقتصادی جمهوری اسلامی است و اگر صبر و مقاومت ملت ایران و درایت مقام معظم رهبری نبود مسلما دشمنان تاکنون به اهداف خود در این زمینه می رسیدند، افزود: دو اصل قانون اساسی و نظارت بر بیت المال بر عهده دیوان محاسبات گذاشته شده است و بر این اساس باید به تقویت دیوان محاسبات توجه ویژه شود.
آقای کامیار اظهار داشت:مردم از مجلس یازدهم توقع دارند که یک اطمینان بخشی فوق العاده در نظام اقتصادی برای آنان ایجاد شود و مطمئن باشند مجلس شورای اسلامی در نظارت بر عملکرد مالی دولت صادقانه و شفاف و برابر قوانین عمل خواهد کرد.


همچنین در این مراسم، آقای دکتر عادل آذر رئیس کل سابق دیوان محاسبات کشور ضمن تشکر از مجموعه دیوان محاسبات، به تشریح عملکرد این سازمان در چهار سال ریاست خود پرداخت و گفت: دیوان محاسبات کشور سازمانی موثر و کارآمد و دارای همکارانی پاک دست، پیگیر، فعال و فنی است. ایشان از تدوین مدل حسابرسی عملکرد در دیوان محاسبات کشور یاد کرد و اظهار امیدواری نمود که این روند استمرار داشته باشد.


آقای فیاض شجاعی دادستان سابق دیوان محاسبات کشور نیز در بخشی از سخنان خویش از همکاران این سازمان تقدیر و تشکر نمود و بخشی از دستاوردهای دادسرای دیوان محاسبات کشور را بیان کرد و افزود: دادسرای دیوان محاسبات کشور یکی از ارکان اصلی و محوری سازمان می باشد و وظایف خطیری همچون تحقیق و تفحص در کلیه امور مالی، تعقیب، دادخواست علیه کلیه اخلال گران نظام بودجه ای و دفاع از اظهار نامه های صادره و احراز آراء اصلاحی و نهایتا اعلام جرم به محاکم قضایی را بر عهده دارد.

شایان ذکر است در این مراسم، متن تقدیر و تشکر از دکتر عادل آذر رئیس کل سابق و آقای فیاض شجاعی دادستان سابق قرائت شد و حکم آقای دکتر مهرداد بذرپاش رئیس کل جدید و آقای علی کامیار دادستان جدید دیوان محاسبات کشور از سوی آقای دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به ایشان ابلاغ گردید.

/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
جلسات مجازی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/