۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ اسفند
دیوان محاسبات کشور؛ دیوان فناورانه مردم پایه
اظهار نگرانی مشاور رئیس کل دیوان محاسبات کشور از تکرار احکام فاقد عملکرد در بودجه 1400
1399/10/10 311
به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات، عبدالله صفایی نسب مشاور رئیس کل دیوان محاسبات کشور با حضور در برنامه «صبح بخیر ایران» .....
به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات، عبدالله صفایی نسب مشاور رئیس کل دیوان محاسبات کشور با حضور در برنامه «صبح بخیر ایران» شبکه اول سیما، با اشاره به اینکه بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال 1398 کل کشور تنها یک سوم احکام این قانون دارای عمکرد کامل بوده و اجرایی شده است، گفت: مهمترین یافته تفریغ بودجه 98 این است که منابع پایداری در آن پیش بینی نشده و احکام بدون عملکرد و یا دارای عملکرد ناقص زیاد است.
وی تاثیر احکام بدون عملکرد و یا دارای عمکلرد ناقص را در تحقق بودجه بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: در زمان تصویب بودجه باید دقت شود تا منابع قابل وصول در آن درج شود. در قانون بودجه سال 98 ردیف هایی به تصویب رسیده که تحقق آنها صفر بوده است. زمانی که این منابع پیش بینی می شود، به تبع آن هزینه ها بالا می رود و نابرابری منابع و مصارف ایجاد شده و باعث کسری بودجه می شود. دولت هم برای جبران این کسری راحت ترین روش یعنی برداشت از صندق توسعه ملی و یا انتشار اوراق مالی را در پیش می گیرد.
وی با تاکید بر اینکه ناقص اجرا شدن احکام بودجه آثار بدتری دارد، اظهار داشت: ناقص عمل کردن به احکام بودجه باعث بدهکاری بیشتر دولت، سخت تر شدن تامین منابع در آینده و تحقق نیافتن هدف قانونگذار می شود و آثار تورمی بالایی دارد. به عنوان مثال در قانون بودجه سال 98 مقرر شده بود که از محل 10 درصد عوارضی که بر روی قبض گاز مشترکین درج می شود، میزان سهم سرمایش و گرمایش مدارس از 20 درصد به 50 درصد افزایش یابد که شرکت گاز این عوارض را به مبلغ 234 میلیارد تومان دریافت کرده ولی سهم آموزش و پرورش را نداده است. در واقع حکم ناقص اجرا شده و در نهایت هدف قانونگذار محقق نشده است. همچنین دولت 6800 میلیارد تومان از محل سهم بخش سلامت از یک درصد مالیات بر ارزش افزوده را دریافت کرده و فقط 2500 میلیارد تومان به بخش سلامت پرداخت کرده است.
مشاور رئیس کل دیوان محاسبات پیش بینی منابع غیر قابل وصول، عدم شفافیت در رابطه مالی شرکت های دولتی با دولت و کوتاهی دستگاه های اجرایی در مولد سازی دارایی های خود را مهمترین دلایل فزونی احکام فاقد عملکرد و یا با عملکرد ناقص بیان کرد و از تکرار این احکام در بودجه سال های آتی ابراز نگرانی نمود.


    مشاهده نظرات ( 0)
    پربازدیدترین
    آخرین اخبار
    Powered by DorsaPortal