۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ اسفند
دیوان محاسبات کشور؛ دیوان فناورانه مردم پایه
معاون حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات:
هدف دیوان محاسبات تاثیرگذاری مثبت بر معیشت مردم است
1399/10/17 527
محسن عمرانی معاون حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور با حضور در برنامه «سلام صبح بخیر» ....
محسن عمرانی معاون حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور با حضور در برنامه «سلام صبح بخیر» شبکه سه سیما، از گزارش تفریغ بودجه سالانه به عنوان تنها گزارشی که در قانون اساسی آمده است، یاد کرد و گفت: بنابر اهمیت این گزارش، اصل 55 قانون اساسی، دیوان محاسبات کشور را موظف کرده است که گزارش تفریغ بودجه سالانه را تهیه و ضمن ارائه به مجلس، آنرا در دسترس عموم قرار دهد.
به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات، عمرانی با بیان اینکه گزارش تفریغ بودجه سال 98 با تدبیر دکتر بذرپاش رئیس کل دیوان محاسبات کشور و با تلاش شبانه روزی همکاران یک ماه زودتر از موعد قانونی به مجلس ارائه شد، افزود: این گزارش در دسترس عموم مردم قرار گرفته و همه می توانند با مراجعه به سایت دیوان محاسبات کشور از آن بهره لازم را ببرند و از سوی دیگر پیشنهادات دیوان محاسبات در این گزارش مورد استفاده اعضای کمیسیون تلفیق در بررسی لایحه بودجه 1400 می باشد.
عمرانی گفت:گزارش تفریغ بودجه سال 98 تخلفات و انحرافات زیادی را در بخش احکام نشان می دهد. وی با ذکر اینکه احکام قانون بودجه به شکل های مختلف از جمله احکام تکلیفی، تجویزی و... آمده است، اظهار داشت: از بین 274 حکم قانون بودجه سال 1398 تنها یک سوم آن اجرا شده و مابقی یا فاقد عملکرد بوده و یا ناقص اجرا شده است.
معاون حقوقی دیوان محاسبات عنوان نمود که دولت حتی در بخش احکام تجویزی که ظرفیت سازی برای دولت است، عملکرد خوبی نداشته است. اما بررسی های دیوان محاسبات بیشتر در بخش احکام تکلیفی است چرا که بر اساس آن دولت مکلف می باشد تا مواردی را اجرا کند و اجرای این احکام تاثیر زیادی بر معیشت مردم دارد. هرچند دولت در این بخش نیز تنها حدود 28 درصد احکام را اجراکرده است. هدف دیوان محاسبات این است که به نفع مردم عمل کند و اصلاح ساختار احکام بودجه در معیشت مردم تاثیرگذار باشد.
عمرانی در ادامه خاطرنشان کرد که گزارش تفریغ بودجه هزاران سند پشتیبان دارد و همزمان با ارائه این گزارش به مجلس شورای اسلامی، کمیسیون تلفیق از آن برای بررسی و تصویب بودجه سالانه بهره می برد. دیوان محاسبات کشور نیز تلاش و پیگیری های کامل خود را تا حصول نتیجه و جبران ضرر و زیان به بیت المال ادامه خواهد داد.
وی در خصوص نحوه پیگیری تخلفات دولت در اجرای قانون بودجه، گفت: تخلفات احصاء شده به دادسرای دیوان محاسبات ارجاع می شود و اگر تخلقات محرز شود، پرونده به هیات های مستشاری دیوان محاسبات می رود و در نهایت در صورت احراز تخلف در هیات های مستشاری، مجازاتی همچون مجازات های اداری، جبران ضرر و زیان و... اعمال می شود و تخلفات واجد حکم مجرمانه، به محاکم قضایی ارجاع خواهد شد.


    مشاهده نظرات ( 0)
    پربازدیدترین
    آخرین اخبار
    Powered by DorsaPortal