۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور
دیوان محاسبات کشور؛ دیوان فناورانه مردم پایه
تحقق وعده دیوان محاسبات
اولین گزارش نظارت مستمر 2 ماهه بر اجرای بودجه سال 1400 منتشر شد
1400/04/15 2182
.
به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، براساس وعده ارائه شده مبنی بر ارائه گزارش‌های 2 ماهه از نظارت مستمر بر اجرای بودجه سال 1400 در فاصله 45 روز پس از اجرا، نخستین گزارش منتهی به اردیبهشت ماه در 15 تیرماه رسما منتشر شد.
این گزارش که تمامی دستگاه‌های ملی و استانی مشمول رسیدگی دیوان محاسبات، منطبق بر قانون، را در برگرفته است، با همکاری قابل تقدیر خزانه داری کل کشور براساس شفافیت و انضباط مالی در بودجه بخش عمومی و جهت اثربخشی بودجه به نفع اقتصاد و معیشت مردم، مورد پیگیری دقیق قرار گرفته است.
براساس یافته‌های به دست آمده، از مجموعه 116 تبصره، بند و جزء از احکام بودجه سال جاری، تا پایان اردیبهشت‌ماه فقط 13 حکم ( معادل 11 درصد) در موعد مقرر به صورت کامل اجرا شده است و 45 حکم (معادل 39 درصد) ناقص اجرا شده و 58 حکم (معادل 50 درصد) کلا اجرا نشده است. همچنین، طبق قانون بودجه 1400 کل کشور، قرار بود تا پایان اردیبهشت ماه 10 آئین نامه و دستورالعمل به تصویب برسد که به هیچکدام از آنها در موعد مقرر عمل نشده است.
بخش دیگری از گزارش دیوان محاسبات نشان می‌دهد طی 2 ماه ابتدایی سال جاری، 27 درصد منابع بودجه‌ای محقق شده که در مقابل 44 درصد مصارف، حکایت از کسری بودجه در ابتدای سال می‌دهد و عدم تغییر در تحقق منابع و ادامه‌ی این رویه، به کسری بودجه شدید در پایان سال مالی کشور منجر خواهد شد.
نکته حائز اهمیت دیگر این که از مجموع 1118 دستگاه مشمول حسابرسی، 812 دستگاه در موعد مقرر صورتحساب منتهی به اردیبهشت‌‍ماه خود را ارائه کرده‌اند و 306 دستگاه به عنوان حساب‌نداده شناخته می‌شوند.
بررسی‌های دیوان محاسبات در موضوع درآمدهای مالیاتی حکایت از آن دارد که تا پایان اردیبهشت ماه نزدیک به 85 درصد از درآمدهای مالیاتی محقق شده است و نمودارها در این بخش نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود 64 درصد رشد را نشان می‌دهند اما درباره خودروهای لوکس، منازل گران‌قیمت و خانه‌های خالی به دلیل عدم تصویب آئین‌نامه در هیات وزیران، همانند سال گذشته فاقد وصولی است.
یادآور می‌شود گزارش‌های مستمر 2 ماهه بر اجرای بودجه سال 1400 که رویکردی بدیع و مبتکرانه به حساب می‌آید، به دولت درباره رعایت دقیق اجرای بودجه و عدم انحراف از تکالیف قانونی کمک شایانی خواهد کرد.
جزییات بیشتر این گزارش در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.


    مشاهده نظرات ( 0)
    آخرین اخبار
    Powered by DorsaPortal